Talk Stage poprvé na Opavském majálesu

06.05.2024

Novinka letošního ročníku, Talk Stage, prostor pro studenty, absolventy a osobnosti spojené se Slezskou univerzitou v Opavě. Při sestavování programu jsme dbali na to, aby dostali svůj prostor osobnosti, které vám mohou předat zajímavé zkušenosti, nebo vám mohou předvést své umění. Talk stage není o hudbě, ale o debatách, přednáškách nebo slam poetry. 

A na co všechno se můžete vlastně těšit? 

Žonglování s Tomášem Chudobou - Absolvent konzervatoře v Ostravě, objevuje se na prknech Těšínského divadla, Divadla Petra Bezruče Ostrava či Národního divadla Brno. Jeho hlas můžete také slyšet ve vysílání regionálního internetového a hyperžánrového Rádio Ostravan. Na Slezské univerzitě studuje Kulturní dramaturgii a na Majálesu Opava naučí vaše děti a možná i Vás základy žonglování.

Autorské čtení Adam El Chaar  - Od básní Jima Morrisona po vlastní literární díla! Začal s básněmi o pavoukovi, ale objevil, že povídky jsou jeho vášní. Realita se mísí s (bá)snivými rovinami jeho příběhů. Publikoval v Generaci, Degeneraci, Tvaru a online časopise Divoké víno. Pracuje jako administrátor blogu na iDNES.cz a svým psaním zkoumá vztahy i psychospirituální krize.

přednáškový blok

Jirka Dobrý - Svět za 5 hodin, za 5 měsíců a za 5 trilionů let Jsem Youtuber (kanál Dobré vědět), popularizátor vědy, fotograf, filmař, cestovatel a hlavně fotr, který by rád věděl, jaká je budoucnost pro mě a pro mé děti, pravnuky, lidstvo, život a vesmír.

Ing. Martin Fajka - Jak se bránit v dnešním světě, aneb sebeobrana není pouze pro ženy. Přidejte se k nám na inspirativní diskuzi o sebeobraně! Naučíte se základní techniky bloků, úderů a odvedení pozornosti. Zjistíte, jak důležité je sebeovládání a prevence konfliktů skrze komunikaci. Společně prozkoumáme situace, ve kterých je znalost sebeobrany klíčová, a zvážíme právní aspekty sebeobrany. Přineste své zkušenosti, otázky a přidejte se k diskuzi o tom, jak se lépe chránit a cítit se bezpečněji v každodenním životě. 

Sběratele kratomu - přednáška a diskuze; vystupující: Libor Cinegr - student multimediálních technik na Slezské univerzitě v Opavě. Autor námětu a režisér dokumentárního filmu "Sběratelé kratomu". Lukáš Pfeffer - mluvčí Česko-Slovenské Asociace za Kratom, bojující za racionální regulaci kratomu a ostatních psychomodulačních látek v ČR. Účastník schůzí Rady Vlád ČR, zabývající se PML. Podnikatel v oboru. 

Svět bez zraku - Charita Opava - Interaktivní přednáška je určena pro všechny, kteří chtějí lépe porozumět světu lidí se zrakovým postižením. Během půlhodinového setkání se účastníci budou moci dozvědět o výzvách a překážkách, kterým čelí lidé s těmito handicapy, a také si sami vyzkouší, jaké to je přijít o zrak. 

blok slam poetry

Slam poetry je živý a vášnivý druh poetického vyjadřování, který kombinuje poezii, výrazné emocionální prvky a vystoupení před publikem. Umělci slam poetry často soutěží na tzv. slam poetry večírcích, kde jsou jejich vystoupení hodnocena porotou nebo publikem. Tento žánr je často spojován s aktivismem, sebevyjádřením a sociální kritikou. A právě na slam poetry se můžete těšit na Talk stage.

Janek Jinak - Barbora Sebera - Krákor - Magdaléna Vlková - Pan Tadeáš - Tereza Krejčová

performance

Anička Staníčková - Performerka, která žije divadlem. Ve své tvorbě hledá ženství, pohyb a dotyk. Žena s myslí dítěte. S myslí dítěte prozkoumává svět kolem sebe a přináší do prostoru jiskru kreativity a autenticity.